Amniyotik Bant Nedir?

berem5

Prof. Dr. Aydan Biri – Amniyotik bant, genel olarak amnion zarının katlanma yapması sonucu oluşan ip,uzantı veya perde gibi bir yapıdır.. Amniyotik bant oluşumunun diğer isimleri; ADAM sendromu, amniyotik deformite, adezyon ya da mutilasyon terimleri ile ifade edilmektedir. Bu durum genellikle USG (ultrasonografi ) ile tespit edilebilmekle birlikte USG verileri sonucunda görülen her şey amniyotik bant olarak değerlendirilmemelidir. Bu noktada USG verilerinin uzman bir hekim tarafından doğru şekilde yorumlanması çok önemlidir.

Amniyotik bant ile ilgili yanılgılar bu konuda tecrübesiz ve yetersiz kişiler tarafından USG sonuçlarının değerlendirilmesi ile olmaktadır. USG sonuçlarında emin olunmayan bantlanma durumuna detaylı USG ile bakılarak tespit edilebilmektedir. Detaylı USG ile mevcut sorunların yaklaşık olarak %70’i tespit edilebilmektedir. Oysa normal rutin USG kontrollerinde mevcut sorunun yalnızca %35’i tespit edilebilmektedir.

Amniyotik bant neden oluşmaktadır?

Amniyotik bant oluşması hakkında görüşlerin çoğu, hamilelik sırasında genellikle erken evrelerde herhangi bir neden dolayı amniyon zarının parçalanarak uzantılarının bebeğe dolanması ve daha sonra amniyon zarının kendini yenilemesi ile bebekte sanki ilgili bölgelere lastik takılmış gibi boğumlanmalar yapması şeklinde gözlenmektedir. Yoğun inanış bu yönde olsa da henüz teori evresindedir ve bu konudaki klinik çalışmalar devam etmektedir.

Amniyotik bant oluşumunun bebeğe zararları nelerdir?

Bebeğin eline ve ya bacaklarına dolanması sonucu aynen kangrende olduğu gibi sıkılan bölgenin devamında yetersiz oksijen taşınımı ve kan akımına bağlı olarak fonksiyon yitirme ve tamamen parçalanma görülebilir.

-İlgili bölgelerde derin boğumlanmalar oluşabilir.

-Yapışık parmak gelişimi gözlenebilir.

Amniyotik bant görülmesi kalıtsal mıdır?

Herhangi bir kardeşte amniyotik bant vakasının bulunmuş olması sonraki kardeşlerde de görüleceği anlamına gelmemektedir. Dolayısı ile çocuklardan birinde görülen amniyotik bantlanma konusunda diğerleri hakkında çıkarım yapmak yanlış bir ifade olacaktır. Bu noktada doğacak diğer bebekler için rutin USG taramalarının yapılması gereklidir. Ancak kalıtsal olarak amniyotik bant oluşumu mümkün olmadığından bir sonraki bebekte görülüp görülmeyeceği önceden bilinmemektedir.

Amniyotik bantın tedavisi mümkün müdür?

Amniyotik bant oluşumu çok nadir görünmemektedir. Amniyotik bant sendromu yaşayan bebeklerin büyük bir kısmı sorunsuz olarak doğmaktadır. Ancak bazı durumlarda doğum sonrasında bu bantların kesilmesi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Daha ileri vakalarda ise gebelik sonlandırılması uygun görülmektedir ya da rahimdeki bebeğe cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir